The Spa OX7011 is the ideal solution for those who want to enjoy the luxury and benefits of a Spa, but have limited space. With 1 comfortable chaise longue and 2 seats, offers comfort and ergonomics in a smaller size, without any compromise on quality or performance.
The basin is made of acrylic Mitsubishi (Japan), while the pumps bear the signature of Oxygon, ensuring reliability, strong performance and long-term durability. Combined with the control system Gecko (Canada), the OX7011 becomes a complete Spa for every home.


| Code | OX7011 |
| Seating | 1 lounger & 2 seats |
| Shell colors | 7 colors for options |
| Shell material | Mitsubishi (Japan) |
| Circulation Pump | 1 X 0,35hp |
| Jet Pump | 1 X 3hp |
| product dimensions | X X 2180 1580 850 |
| dry weight | 260kg |
| Weight with water | 1360kg |
| Suction | 2 pcs |
| Drain outlet | 1 fsq |
| Headrest pillows | 3 pcs |
| Support frame | Aluminum (40mm X 20mm) |
| Skirt | new PS |
| Shell insulation | 2 cm |
| Base | ABS with EVA |
| control system | Gecko (Canada) +3kW Heater |
| Power Supplies | 220V |
| Underwater Lighting | 1 fsq |
| Total Jets | 29 pcs |
| Hydrotherapy Jets 7″ | - |
| Hydrotherapy Jets 5″ | - |
| Hydrotherapy Jets 4″ | 6 pcs |
| Hydrotherapy Jets 3,5″ | - |
| Hydrotherapy Jets 3″ | 3 pcs |
| Hydrotherapy Jets 2,5″ | 15 pcs |
| Hydrotherapy Jets 2″ | - |
| Hydrotherapy Jets 1″ | 4 pcs |
| Swim Jets | - |
| Filter | 1 pc, 1 x 100sf |
| OZONE Sterilizer | 1 fsq |
The OX7011 is the ideal Spa for smaller spaces, but which does not lack power and comfort. With an ergonomic layout, durable materials Mitsubishi Japan, pumps Oxygon and systems Gecko, offers a complete experience of wellness and luxury in affordable dimensions.
The best-selling Spa that fits anywhere – but offers you everything.

Silver White Marble

Ocean waves

Oyster Opal

Midnight Opal

Gypsum

Midnight Canyon

Grey

Taupe Brown

Blackstone

004

005

007
WhatsApp us