

| Code | OX7860 |
| Seating | 1 lounger & 4 seats |
| Shell colors | 3 colors for options |
| Shell material | Mitsubishi (Japan) |
| Circulation Pump | 2 X 1,00hp |
| Jet Pump | 4 X 3hp |
| product dimensions | X X 5800 2280 1450 |
| dry weight | 1720kg |
| Weight with water | 9720kg |
| Suction | 6 pcs |
| Drain outlet | 2 fsq |
| Headrest pillows | 3 pcs |
| Support frame | Galvanized Steel |
| Skirt | PS Optional colors |
| Shell insulation | 2 cm |
| Base | Fiberglass |
| control system | Gecko (Canada) +3kW Heater |
| Power Supplies | 220V |
| Underwater Lighting | 1 fsq |
| Total Jets | 55 pcs + 3 SwimJets |
| Hydrotherapy Jets 7″ | - |
| Hydrotherapy Jets 5″ | - |
| Hydrotherapy Jets 4″ | - |
| Hydrotherapy Jets 3,5″ | - |
| Hydrotherapy Jets 3″ | - |
| Hydrotherapy Jets 2,5″ | - |
| Hydrotherapy Jets 2″ | - |
| Hydrotherapy Jets 1″ | - |
| Swim Jets | 3 pcs |
| Filter | 3 pcs |
| OZONE Sterilizer | 1 fsq |
The Oxygon SwimSpa - Jacuzzi-type Swimming Hydromassage OX7860 of excellent quality and aesthetics is manufactured from Mitsubishi Japan acrylic and Gecko Canada cantilever. It is ideal for reverse swimming.
WhatsApp us